previous arrow
next arrow
Slider

آموزش و تربیت

بنیاد همدلان کودک و نوجوان

1

تمركز اين بنياد بر روي كودكان و نوجوانان محروم و نيازمند و در دو حوزه ی «سلامت و درمان» و «آموزش و تحصيل» مي باشد. بنياد همدلان كودك از بدو تأسيس تلاش كرده تا از طريق همكاري و تعامل نزديك با مؤسسات و سازمان هاي مردم‌نهاد، در دستيابي به اهداف مشترك، ايجاد هم افزایی نموده و میزان كارايي و اثربخشي فعاليت هاي خود را ارتقاء بخشد. در اين مسير، بنياد از ظرفيت هاي داوطلبانه ی ياريگر، در بخش هاي مختلف بهره فراوان برده و می برد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

موسسه حمایتی خانه مهر کودکان

2

موسسه حمایتی خانه مهر کودکان سازمانی مستقل، غیر دولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که آموزش کودکان و نوجوانان محروم از تحصیل، آموزش کودکان کار و خیابان، حرفه آموزی به زنان سرپرست خانوار ، ایجاد کارگاه های خود اشتغالی، کمک های عملی به خانواده های آسیب دیده و آسیب پذیر از جمله فعالیت های موسسه میباشد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

بنیادکودک

4

این مؤسسه، یک مؤسسه خیریه مردم‌نهاد، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی، فرامذهبی و فرامرزی است که رویکردی کاملاً انسان‌دوستانه دارد. هدف این مؤسسه دستیابی به این آرمان است که "هیچ دانش‌آموز با استعدادی به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل و تلاش باز نماند."

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

انجمن نیکوکاری امید کمال

5

انجمن نیکوکاری امید کمال، با تأسيس چند خوابگاه در شهرهاي كرمان و جيرفت امكان ادامه تحصيل براي دانش آموزان كوشا، يتيم و نيازمند ساكن دورافتاده ترين روستاهاي محروم استان كرمان را مهيا نموده است.دانش آموزانی که علیرغم داشتن علاقه و استعداد تحصیلی، به دلیل محرومیت از امکانات آموزشی از ادامه ی تحصیل باز می مانند. هدف انجمن، توانمندسازی و رسانیدن سطح دانش آموزان تحت پوشش به نقطه ی خوداتکایی می باشد و برای رسیدن به این هدف، تقویت علمی، سلامت جسمی و پرورش شخصیت دانش آموزان در سرلوحه ی کار قرار گرفته است.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

انجمن پژوهشهای آموزشی پویا

6

 

انجمن پژوهشهای آموزشی پویا ، سازمانی غیر دولتی ، غیر انتفاعی و مستقل است که در سال 1356 خورشیدی به همت گروهی از معلمان ، مربیان ، کارشناسان در زمینه آموزش و پرورش شکل گرفت و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد . در سال 1358 ، اساسنامه انجمن توسط هیئت مؤسس تدوین و به نام « انجمن ملی پژوهشی در آموزش و پرورش » به تصویب مجمع عمومی رسید و انتخابات انجمن برای تعیین هیئت مدیره برگزار گردید .

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

موسسه خیریه مهرگان

8

موسسه خیریه مهرگان در آغاز با تشکیل جلسات متعدد در اتاق فکر موسسه، اهداف، برنامه کاری و چشم انداز موسسه مشخص گردید و با اتفاق نظر هیات موسس درخصوص مشکلات زیرساختی و بنیادین جامعه، آموزش و پرورش کودکان و توجه به رشد و تعالی آن ها به عنوان اصلی ترین هدف مورد توجه قرار گرفت و حمایت از کودکان در حال تحصیل به عنوان شعار موسسه انتخاب گردید. در این مسیر با توجه به مشکلات متعدد و چند لایه ای بودن معضلات و کمبودهای این کودکان، برآن شدیم تا به سایر وجوه زندگی آنان یعنی خانواده، بهداشت، تغذیه، محیط زیست و ... نیز توجه کرده و امکانات و شرایطی را فراهم آوریم که این عزیزان بتوانند با آرامش بیشتری به زندگی پرداخته و از کودکی و زیبایی آن بهره مند شوند.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

فلسفه

9

 

اگر چه عنوان رايج اين برنامه، فلسفه براي كودكان و نوجوانان است، اما هدف اين برنامه آموزش فلسفه به معناي رايج كلمه به كودكان و نوجوانان نيست. هدف اصلي برنامه فلسفه براي کودکان ونوجوانان، بالا بردن و تقويت قدرت تشخيص، تميز، استدلال و داوري آنهااست، و در عين حال آشنايي آنها با برخي مفاهيم مورد علاقه و مورد نيازشان از اهداف اين برنامه است.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

کتابک

10

کتابک پنجره‌ای به جهان خواندن است و دانایی. دانایی برای آگاه شدن. آگاه شدن برای دگرگون شدن و دگرگون کردن.کتابک برآن است که راهنما و یاوری باشد برای گزینش مواد خواندنی مناسب برای کودکان و نوجوانان ایرانی و همسایگان ایران این پنجره گشوده‌است تا تو بتوانی از آن به جهان خواندن نگاهی بیندازی و از این جهان بیکران بهره ببری.این جا خانه‌ی توست. دست در دست هم دهیم تا دنیایی بهتر برای کودکان خود بسازیم دنیایی در آرامش، دوستی و مهر.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

با من بخوان

 11

با من بخوان برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی برای همه کودکان به‌ویژه کودکان محروم و در بحران است. این برنامه زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان اجرا می‌شودبا من بخوان» بر پایه رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست همه کودکان بنا شده است، به‌ویژه کودکانی که در وضعیت معمول زندگی به این‌گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند. «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» در سرلوح این برنامه قرار داردبا من بخوان» بر تقویت سواد پایه و سهیم شدن کتاب با کودکان و نوجوانان با روش بلندخوانی، گفت‌وگو و نمایش در پیوند با کتاب تمرکز دارد تا هم‌زمان با ایجاد لذت و شوق خواندن تأثیرگذاری ژرف‌تری بر ذهن و جان کودکان بگذارد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

بنیاد زینب کبری (علیهاالسلام) تهران

 13

چه سرنوشت هایی که با كمك و همدلی شما خيرين ثابت قدم قشنگتر رقم خواهد خورد

تماشای این شادی و شور، پاداشی است ارزشمند و ماندگار که بر جان و دلمان نقش ميبندد طبق بررسی های صورت گرفته و آمار دقیقی كه از تعداد دانش آموزان برخی از مناطق کم برخوردار کشورمان تهيه كرديم توانستيم دلهای یکایکشان را شاد کنیم و سهمی كوچك در قسمت كردن لذت شروع سال تحصیلی جديد را با هم وطنانمان داشته باشيم.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

موسسه‌ی مادران امروز (مام) 

11

موسسه‌ی مادران امروز (مام)  که موسسه ای غیر تجاری است ،در تاریخ 13مرداد ماه سال 1377 با شماره ثبت 10349 به منظور سازماندهی تلاش‌های گروهی در زمینه‌ی توانمندسازی خانواده‌ها برای بهبود رابطه‌ی اعضای خانواده و بویژه با هدف توجهی علمی به نیازهای کودکان و نوجوانان از طریق  مادران متولد شد و کارهای عملی خود را نیز از آذرماه همان سال آغاز کرد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

کارگاه فلسفه براي کودکان و نوجوانان

14

 

کادر علمي اين سايت زير نظر دکتر سعيد ناجي و با بهره گیری از پژوهشگران و مربیان متخصص و با تجربه در تلاش است براي مربيان، دانش آموزان در مدارس و مراکز مختلف و نيز براي والدين كارگاه‌هايي مختلفي با هدف آموزش مهارتهاي مربي گري فبك، ارتقاء مهارت های سه گانة تفکر و بهبود روابط و مهارت های تعامل و گفتگو برگزار کند.  

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

کتابک

15

کتابک پنجره‌ای به جهان خواندن است و دانایی. دانایی برای آگاه شدن. آگاه شدن برای دگرگون شدن و دگرگون کردن کتابک برآن است که راهنما و یاوری باشد برای گزینش مواد خواندنی مناسب برای کودکان و نوجوانان ایرانی و همسایگان ایران.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

شورای کتاب کودک

16

شورای کتاب کودک سازمانی مستقل و غیردولتی و نخستین سازمانی است که برای پیشبرد ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران پایه‌گذاری شد. شورا در سال 1341 با کوشش توران میرهادی (1395- 1306) و با همکاری گروهی از کارشناسان تعلیم و تربیت و نویسندگان و هنرمندان، فعالیت خود را آغاز کرد. در طول بیش از نیم‌قرن فعالیت مداوم، شورا کوشیده است تا به هدفهای بنیادین خود در زمینۀ بهبود آثار ادبی برای کودکان و نوجوانان، از نظر محتوا و شکل، ترویج و تشویق خواندن، توسعۀ کتابخانه‌های کودک و نوجوان دست یابد؛ همچنین با تألیف فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان به‌عنوان کتاب مرجع، توانسته منبعی مهم برای اطلاع‌رسانی به کودکان و نوجوانان ایرانی فراهم سازد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران

19

 

انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران با سایر انجمن های علمی نظیر انجمن متخصصین کودکان، انجمن روانپزشکان ایران، انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر و نیز نهادها و سازمان های دولتی نظیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش در تدوین و اجرای پروژه های سلامت روان همکاری نزدیک و متقابل دارد. در زمینه همکاری های بین المللی نیز عضو انجمن های جهانی و آسیائی روانپزشکی کودک و نوجوان است و با این سازمان ها و سایر سازمان های بین المللی ارتباط و همکاری دارد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی حامی

20

 

انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی حامی در حالی به وجود آمد که ما ضرورت و نیاز ساخت فضاهای آموزشی را احساس می کردیم و معتقد بودیم که سازندگی در کشورمان به همراهی و همدلی جمعی نیاز دارد. ما سعی کردیم تشکلی به وجود آوریم که کمک های معنوی و مادی علاقمندان را جمع آوری و سازماندهی کرده و با کارشناسی ونیاز سنجی صرف ساخت مدرسه در مناطق محروم نماییم. انجمن را به ثبت رساندیم . سپس از سال ۱۳۸۸با رسالتی که در امر اشاعه ی فرهنگ مطالعه برای خود قایل است به ساخت و تجهیز کتابخانه های روستایی پرداخت و از آنجایی که آموزش در قبال کودکان هر مرز و بوم نقش حیاتی دارد و مدارس بیشترین تعداد کودکان تحت آموزش را در بر دارند از سال ۱۳۹۱ به توانمند سازی کودکان از مسیر آموزش روی آورد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

انجمن پژوهشهای آموزشی پویا

 21

انجمن پژوهشهای آموزشی پویا ، سازمانی غیر دولتی ، غیر انتفاعی و مستقل است که در سال 1356 خورشیدی به همت گروهی از معلمان ، مربیان ، کارشناسان در زمینه آموزش و پرورش شکل گرفت و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد . در سال 1358 ، اساسنامه انجمن توسط هیئت مؤسس تدوین و به نام « انجمن ملی پژوهشی در آموزش و پرورش » به تصویب مجمع عمومی رسید و انتخابات انجمن برای تعیین هیئت مدیره برگزار گردید . در سال 1359 اولین خبرنامه انجمن که منعکس کننده فعالیتهای آن بود ، منتشر شد .

پس از انقلاب اسلامی، اساسنامه جدید انجمن در سال 1367 تدوین شد و به نام  «انجمن پژوهشهای آموزشی پویا » در این سال به شماره 3525 به ثبت رسید .

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

ویدیا 24

2

 

ویدیا 24 وب سایت تخصصی ویدیو کودک نوجوان در ایران با هدف ارایه‌ محتوای ویدیویی مناسب کودک و نوجوان راه‌اندازی شده است. کودکان ونوجوانان تولیدات ویدیویی خود را اینجا با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

3

 

ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفایی استعدادهای آنان در اوقات فراغت است. تاسیس مراکز عرضه کتاب و آموزش‌های فرهنگی، هنری و ادبی مخصوص کودکان و نوجوانان در کشور کمک به توسعه و تکمیل کتاب‌خانه‌های عمومی، مساجد، مدارس برای ایجاد بخش‌های مخصوص کودکان و نوجوانان تهیه و استفاده از وسایل سمعی و بصری،‌ تدارک وسایل آموزشی، تولید، توزیع، نمایش و فروش فیلم‌های سینمایی و تولید تئاتر مخصوص کودکان و نوجوانان

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

كتابخانه كودكان و نوجوانان

4

 

سازمان‌ اسناد و كتابخانه‌ ملي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ مؤسسه‌اي‌ آموزشي‌، پژوهشي‌، علمي‌ و خدماتي‌ است‌ كه‌ اساسنامه‌ آن‌ به‌ تصويب‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ رسيده‌ است‌ و رياست‌ عاليه‌ آن‌ با رئيس‌ جمهوري‌ است‌. شكل‌گيري‌ رسمي‌ كتابخانه‌ ملي‌ به‌ سال‌ 1316 بازمي‌گردد. در سال‌ 1358 مركز خدمات‌ كتابداري‌، و در سال‌ 1378 سازمان‌ مدارك‌ فرهنگي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در كتابخانه‌ ملي‌ ادغام‌ شدند و سرانجام‌ در سال‌ 1381 با تصويب‌ شوراي‌ عالي‌ اداري‌، كتابخانه‌ ملي‌ و سازمان‌ اسناد ملي‌ با هم‌ ادغام‌ شدند و سازمان‌ فعلي‌ شكل‌ گرفت‌. اكنون‌ اين‌ سازمان‌ در دو ساختمان‌ مستقل‌ «كتابخانه‌ ملي‌ ايران‌» و «گنجينه‌ اسناد ملي‌ ايران‌» فعاليت‌ دارد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

کتابخانه عمومی کودکان شقایق

5

کتابخانه عمومی کودکان شقایق، در شهر شیراز و در پارک و فضای سبز شقایق واقع در بلوار پاسارگاد در تاریخ 31 اردیبهشت 1396 همزمان با 9 کتابخانه عمومی دیگر در نقاط مختلف شهر شیراز و مقارن با سفر ریاست جمهوری محترم وقت و با حضور دبیر کل محترم نهاد کتابخانه های کشور افتتاح گردید که حاصل تلاش شبانه روزی کارمندان و کتابداران مسئول و دلسوز اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز و همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس می باشد. مساحت این کتابخانه 167 متر مربع بوده و شامل سه سالن مجزای تو در تو است که بخشهای کودکان، نوجوانان و سالن نمایش را در بر می گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

سايت كودكان

6

 

این سایت که بسیار ساده و رنگارنگ طراحی شده است، دارای قسمت‌های مختلفی است که از میان آن می‌توان به کتابخانه فارسی و انگلیسی، بازی آنلاین، آموزش بازی، انجمن ریاضی، جوکستان، آرشیو کاردستی کودک و ... اشاره کرد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

کودک آنلاین

8

 

تیم فنی بهمراه دپارتمان علمی کودک آنلاین برآنست که با تدوین مطالب مهم و علمی در زمینه های زنان و زایمان،کودکان و نوزاد ،روانشناسی کودک و خانواده ، دهان و دندان و... درحد امکان و توان خود گامی در جهت بالابردن اطلاعات خانواده ها انجام دهد.منابع اطلاعاتی کودک آنلاین سایتهای معتبر علمی و نیز مشاورین و متخصیص کارآزموده و لایق می باشد.  در کنار مطالب سایت کودک آنلاین به شما توصیه میکنیم که تنها به مطالب این سایت و سایتهای مشابه اکتفا ننموده ودر هرمورد مستقیما نظر پزشک و متخصص مربوطه را نیز جویا شوید.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 


   

مهارت های فرزندپروری

9

 

چرا کودکم مدام پای کامپیوتر می نشیند؟ ( اگر کودک شما زیاد مقابل کامپیوتر می نشیند، باید بیشتر به او توجه کنید.) کودکان امروز در عصر کامپیوتر زندگی می کنند؛‌ یعنی با کامپیوتر بزرگ می شوند و در سنین پایین کار با آن را یاد می گیرند..

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

مطالب برگزیده

 • مهمترین علت سوء تغذیه کودکان
  مهمترین علت سوء تغذیه کودکان
  رئیس هجدهمین کنگره تغدیه کودکان و نوجوانان گفت: مطالعات نشان داده مادرانی که سواد دارند میزان سوءتغذیه در اعضای خانواده کمتر است و دریافت نکردن مواد غذایی مفید و مصرف زیاد غذاهای آماده نیز باعث کمبودهای مفید ریز مغذی در بدن کودکان می‌شود. علی اکبر سیاری رئیس هجدهمین کنگره تغدیه کودکان و نوجوانان با اشاره به برگزاری هجدهمین کنگره تغدیه کودکان و نوجوانان در روزهای ۱۰ الی ۱۲ اسفند ماه، اظهار داشت: سوء…
 • با بد قلقی «کودک»هنگام «خرید کردن» چطور برخورد کنیم؟
  با بد قلقی «کودک»هنگام «خرید کردن» چطور برخورد کنیم؟
  وقتی با کودک دلبندتان برای خرید به فروشگاه می روید، ممکن است فرزندتان بد قلقی کرده و مدام بهانه خرید فلان چیز را بگیرد؛ اما می توانید با اعمال دستوراتی، خرید خوب و به دور از دغدغه را تجربه کنید. قرار شد پدرام با مامان و بابا برای خرید به فروشگاه نزدیک خانه‌شان بروند. در خانه مامان پدرام به او گفت «نباید در فروشگاه مدام بگویی این را بخر یا آن را…
 • راهکارهای فوق‌العاده برای مواجهه با پنها‌ن‌کاری کودکان/ اعتراف اجباری نگیرید
  راهکارهای فوق‌العاده برای مواجهه با پنها‌ن‌کاری کودکان/ اعتراف اجباری نگیرید
  پنهان‌کاری فرزندان تبعات جبران ناپذیری دارد و ممکن است آینده آنان را به مخاطره بیندازد. هنگامی که فرزندان از سنین کودکی با پنهان کاری خو می‌گیرند ممکن است در نوجوانی و جوانی نیز با همین رویه، اشتباهات کوچک و بزرگ خود را از خانواده پنهان کنند. شاید شما هم با این موقعیت برخورد کرده باشید که کودک شما کار اشتباهی را انجام دهد و بعد چون کسی شاهد آن نبوده از قبول مسوولیت کاری که کرده…
 • چه کار کنیم کودک‌مان «مضطرب» نشود؟/ نشانه‌های کودک مضطرب را بشناسید
  چه کار کنیم کودک‌مان «مضطرب» نشود؟/ نشانه‌های کودک مضطرب را بشناسید
  استاد روانپزشکی کودکان با برشمردن مهم‌ترین علل و نشانه‌های بروز اضطراب و روش‌های درمان این بیماری مهم در کودکان، گفت:‌ والدین هرگز مقابل کودکان دعوا نکنند. اضطراب، واکنش طبیعی روح و جسم ما به شرایط غریبه و ناآشنایی است که در آن قرار می‌گیریم. بچه‌ها هم وقتی در شرایط دشواری قرار می‌گیرند، مضطرب می‌شوند. آشفتگی و ناآرامی و علائم جسمانی مثل تپش قلب هم در کودکان و هم در بزرگسالان یکسان است.…
 • چگونه با کودکان یک تا 2 ساله برخورد کنیم؟
  چگونه با کودکان یک تا 2 ساله برخورد کنیم؟
  کودکی دوران حساس و همراه با کسب تجربه‌های بکر و تازه است. کودکان در سال‌های نخستین زندگی و حیات خود سعی دارند دنیای ناشناخته و مبهم خود را بشناسند و برای شناخت آن دست به هر کاری می‌زنند. کودکی دوران حساس و همراه با کسب تجربه‌های بکر و تازه است. کودکان در سالهای نخستین زندگی و حیات خود سعی دارند دنیای ناشناخته و مبهم خود را بشناسند و برای شناخت آن دست…
 • محبت؛ شاه‌کلید رابطه سالم با فرزندان
  محبت؛ شاه‌کلید رابطه سالم با فرزندان
  یک روانشناس و مشاورخانواده با تاکید بر ضرورت شناخت نیازهای اساسی نوجوانان توسط والدین گفت: از بین بردن حس مثبت مسئولیت پذیری در نوجوانان باعث ایجاد احساس گناه و شرمساری و کاهش اعتماد به نفس خواهد شد. کامران شیوندی روز سه شنبه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سلامت با اشاره به این مطلب افزود: نوجوانی یکی از دوران‌های بسیار سخت زندگی است که با خروج از دوره کودکی همراه بوده و به دوران…
 • والدین، رفتارهای وسواس گونه کودکان را تقویت نکنید!
  والدین، رفتارهای وسواس گونه کودکان را تقویت نکنید!
  وقتی یک کودک از استفاده از سرویس بهداشتی به جز خانه امتناع کرده والدین سریع شرایط را تغییر می دهند به عنوان مثال خیلی سریع به خانه مراجعه می‌کنند و یا به طور کلی در مهمانی ها شرکت نمی‌کنند و یا زمان مهمانی ها کوتاه است و یا کودکی که روی غذا حساس است والدین سریع غذا را برای کودک تغییر می‌دهند این رفتارهای مراقبتی بیش از حد والدین می تواند کودک…
 • چه بازی‌هایی برای چه بچه‌هایی؟
  چه بازی‌هایی برای چه بچه‌هایی؟
  والدینی که تمایل دارند فرزندانشان در بزرگسالی به راحتی و با کمترین بحران بتوانند مشکلاتشان را حل کنند و با هر مسئله‌ای ساختار زندگی و ذهنی‌شان از هم نپاشد، کافی است در کودکی با بچه‌ها بازی کنند. بازی کردن مهارت حل مسئله را در بچه‌ها تقویت می‌کند. اما چه بازی‌هایی در این راستا کارساز است. این گزارش را بخوانید.چه بازی‌هایی برای چه بچه‌هایی؟  در یک مهمانی خانوادگی دور هم جمع شده بودیم.…
 • کم خوابی به مغز کودکان آسیب می رساند
  کم خوابی به مغز کودکان آسیب می رساند
  یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بچه‌های دبستانی که هر شب کمتر از ۹ ساعت می‌خوابند، در مقایسه با کسانی که ۹ تا ۱۲ ساعت می‌خوابند، تفاوت‌های قابل‌توجهی در برخی از نواحی مغز که مسئول حافظه، هوش و تندرستی هستند، نشان می‌دهند. «زی وانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مریلند، می‌گوید: «ما متوجه شدیم کودکانی که خواب ناکافی، کمتر از ۹ ساعت در شب، در ابتدای مطالعه داشتند، در مقایسه با کودکانی که…
 • نقش انگیزه های درونی در شکوفایی جامعه
  نقش انگیزه های درونی در شکوفایی جامعه
  محیط و مکانیزم‌های رشد ایام بلوغ نوجوان، همان روزهایی است که قرار است والدین، نوجوان را به فرمانروای والاتر بسپارند تا گام در رشدی متعالی‌تر بگذارد و تعالی مستمر نسل‌ها رقم بخورد. مسیری که انگیزه های درونی، بیش از پیش رشد کرده و منجر به جوشش ها و درون‌زایی های جامعه شود. اما فرمان حق که قرار است او را رشد دهد چیست و فرمانروایی او چگونه جریان دارد؟ در قرآن می‌خوانیم…
 • چطور به کودکمان احساس امنیت بدهیم
  چطور به کودکمان احساس امنیت بدهیم
  کودکان نیاز به امنیت و آرامش دارند، مسئولیت ایجاد این حس برعهده والدین است. آنها در محیطی آلوده به جنجال، تهدید، وحشت و دعوا ، لجباز و سرسخت بار می آیند و اولین ضربه این بدرفتاری را خود والدین خواهند خورد. تصور کنید که یک روز همسر شما کنترل خشم اش را از دست می‌دهد و بر سر شما فریاد می‌زند، حال تصور کنید که او 3 برابر شماست و هنگام فریاد…
 • نحوه آموزش حجاب به کودکان/پرسش های بچه ها درباره حجاب را چطور پاسخ دهیم
  نحوه آموزش حجاب به کودکان/پرسش های بچه ها درباره حجاب را چطور پاسخ دهیم
  در خانواده ها زیاد دیده می شود که والدین ، بچه ها را به سمت داشتن حجاب تشویق می کنند اما خودشان به یک میهمانی که می روند یا مجلس عروسی خیلی چیزها را رعایت نمی کنند. اینجاست که بچه ها با یک دوگانگی روبه رو می شوند که نمی توانند در ذهنشان آن را حل کنند و در بزرگسالی تکلیفشان با خودشان مشخص نیست. بهترین حالت این است که پدر و…
 • 2 بیماری چشمی کودکان را بشناسید!
  2 بیماری چشمی کودکان را بشناسید!
  استاد چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:اگر والدین احساس کردند فرزندشان دچار انحراف چشم شده یا اینکه مردمک سفید در چشم مشاهده شد علت آن می‌تواند به دلیل آب مروارید مادرزادی و تومورهای چشمی باشد. محمود جباروند، استاد چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «چشم کودکان در چه بازه‌های زمانی باید معاینه شود؟»، بیان داشت: معمولاً وقتی کودک متولد می‌شود خوشبختانه…
 • پنج قصه کودکانه شیرین، جدید و قدیمی برای خواب
  پنج قصه کودکانه شیرین، جدید و قدیمی برای خواب
  غرق شدن در دنیای قصه ها هنگام خواب، لذتی بزرگ برای کودکان است! احساس امنیتی که شب‌ها، فرزندتان با شنیدن داستان های زیبا و آموزنده از زبان شما به دست می‌آورد، با هیچ احساسی قابل مقایسه نیست! سال‌های کودکی، سال‌های تخیل و رویا است! قصه شب یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت قوه تخیل بچه‌ها در سنین پایین است. قصه کودکانه شاد قصه هایی که لحنی طنزآلود دارند و فضایشان شاد و…
 • علائم خطرناک در چشم کودکان
  علائم خطرناک در چشم کودکان
  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:والدین با دیدن سفیدی چشم یا سفیدی مردمک چشم، انحراف چشمها، التهاب و قرمزی طولانی مدت چشم و بزرگ شدن کره چشم کودکان خود، باید به چشم پزشک مراجعه کنند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، احد صداقت، فلوشیپ ویتره رتین و شکبیه با اشاره به برگزاری پنجمین همایش بهاره چشم پزشکی ایران که امسال به صورت حضوری برگزار می‌شود، افزود: در این کنگره از…
همه مطالب

مطالب تصادفی

کودکان را به کمک علم
روانشناسی کودک چیست و چه کاربردی دارد؟ کودکان علاوه بر اینکه در رشد
چه کنیم بچه ها از
«از زمانی که پسرم ۹ ماهه بود وحشت زیادی از کوتاه کردن موهایش داشت و در
محبت و رعایت کرامت کودک
امر تربیت به‌ویژه برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، از متون
کودکانی که در معرض
محققان در پژوهش اخیر خود دریافتند، یک گروه خاص از کودکان در معرض
چه کار کنیم کودک‌مان
استاد روانپزشکی کودکان با برشمردن مهم‌ترین علل و نشانه‌های بروز اضطراب
روانشناسی نقاشی کودکان
روانشناسی نقاشی کودکان و خردسالان بسیاری از حرفه ای ها را در زمینه
ذخیره خون بند ناف نوزاد
  ذخیره خون بند ناف در بانک خون جان بسیاری از بیماران مبتلا به امراض
40 نکته طلایی برای تربیت
کودکان میوه‌های بوستان زندگی هستند و توجه و اهمیت دادن به شخصیت آنها نه
چه بازی‌هایی برای چه
والدینی که تمایل دارند فرزندانشان در بزرگسالی به راحتی و با کمترین
تربیت دینی فرزندان
نوشتاری که پیش رو دارید، گزارشی اجمالی از فرایند تربیت دینی فرزندان است
علایم دیر زبان باز کردن
کودکان با کیفیت های متفاوت مهارت های کلامی را یاد می گیرند اما همه آنها
استرس خانواده و تاثیر آن
تحقیقات اخیر دانشمندان موسسه بهداشت نروژ نشان می‌دهد کودکان و خردسالانی
با این بازی ها هوش
هوش دیداری فضایی و روش هایی برای تقویت آن در کودکان: هوش دیداری فضایی
هرآنچه که باید راجع به
اهمیت تغذیه مناسب در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد. بطوریکه عوارض