-->

با بد قلقی «کودک»هنگام «خرید کردن» چطور برخورد کنیم؟

وقتی با کودک دلبندتان برای خرید به فروشگاه می روید، ممکن است فرزندتان بد قلقی کرده و مدام بهانه خرید فلان چیز را بگیرد؛ اما می توانید با اعمال دستوراتی، خرید خوب و به دور از دغدغه را تجربه کنید.

قرار شد پدرام با مامان و بابا برای خرید به فروشگاه نزدیک خانه‌شان بروند. در خانه مامان پدرام به او گفت «نباید در فروشگاه مدام بگویی این را بخر یا آن را بخر»؛ پدرام هم قول داد که به حرف مامان و بابایش باشد و هرچی آنها گفتند بخرد.

خلاصه سه تایی به فروشگاه رفتند اما در فروشگاه داستان شکل دیگری رقم خورد و پدرام وقتی با انبوهی از اسباب بازی‌ها و مواد خوراکی روبرو شد زیر قولش زد و جنگ و دعوای والدینش با او بالا گرفت و ...

بسیاری از والدین از بردن کودک به خرید لذت می‌برند و آن را به عنوان یک گردش سرگرم‌کننده می‌بینند. اما وقتی با بدقلقی کودک روبه رو می‌شوند، از تصمیم خود پشیمان می‌شوند. روش‌های زیادی برای پیشگیری از بدخلقی کودک و خرید لذت‌بخش وجود دارد.

خرید از هایپرمارکت و بازار تجربه لذت‌بخشی برای کودکان است، اما در عین حال، والدین باید درک کنند که این محیط برای کودک می‌تواند بسیار تحریک‌کننده باشد.

آدم‌های زیاد، نورهای روشن، موسیقی در حال پخش، حتی بوها و خوراکی‌های متنوع همه باعث تحریک حواس کودک می‌شوند. این تحریکات باعث می‌شوند که کودک پس از مدت زمان کوتاهی شروع به بدخلقی کند.

در این گزارش سعی داریم شما را با نحو مدیریت کردن کودکان در هنگام حضور در فروشگاهها برای خرید آشنا کنیم.

تکنیک‌های جلوگیری از بدخلقی کودک و خرید لذت‌بخش

به یاد داشته باشید که همراه بردن کودک به خرید می‌تواند یک تجربه ارزشمند آموزشی برای او باشد، اما لازم است که والدین به تکنیک‌های پیشگیری از بدخلقی و پرخاشگری کودک مسلط باشند تا تجربه‌ای مثبت با مزایای ماندگار برای خود و کودک رقم بزنند.

آماده سازی کودک برای خرید

با یا بدون بچه، خرید مواد غذایی با داشتن یک برنامه، بسیار ساده‌تر است. همه ما به یک لیست خرید نیاز داریم. بهتر است در آماده کردن این لیست کودک را نیز مشارکت دهید تا کودک بداند برنامه خرید چیست و قرار است چه چیزهایی بخرد.

می‌توانید یک یا دو گزینه را خالی بگذارید و به او اجازه دهید تنها به اندازه همین دو گزینه خالی از فروشگاه امکان انتخاب جدید داشته باشد که برای مثال نمی‌تواند شامل پیتزا یا شکلات باشد.

شناسایی محیط خرید و مسیر خوراکی‌ها

بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند غذاهای سالمی به فرزندشان بدهند. اما گستره انتخاب‌ها در هایپرمارکت‌ها باعث می‌شود که کودک طبیعتاً به سمت انتخاب آنها گرایش پیدا کند و این به یکی از دلایل بدخلقی کودک و خرید پر استرس بدل می‌شود.

اگر نمی‌خواهید دچار بدقلقی و اصرار نابه جای کودک برای خرید یک خوراکی ناسالم شوید، خرید خود را به نحوی تنظیم کنید که از ردیف خوراکی‌های ناسالم دور بمانید یا در حالی که شما با کودک در ردیف شوینده‌ها در حال انتخاب هستید، همسرتان مواد غذایی لازم در ردیف تنقلات را انتخاب کند.

با انتخاب مسیر درست نیازی نیست برای جلوگیری از بدخلقی کودک تسلیم آنها شوید و برای ساکت نگه داشتن فرزندتان یک میان وعده ناسالم بخرید.

آماده سازی فعالیت‌ها برای خرید

دست خالی از خانه بیرون نروید تا دچار بدخلقی کودک و خرید پر استرس نشوید. برای فرزندتان آب و کمی خوراکی بردارید. بسته به سن کودک برای او یک وسیله سرگرم‌کننده مانند عروسک یا ماشین به همراه داشته باشید.

خرید در زمان مناسب

برای خرید زمان مناسبی را انتخاب کنید. وقتی کودک گرسنه، خسته و بی‌خواب است به خرید نروید. برخی از کودکان صبح‌ها خوش اخلاق‌تر و برخی دیگر، بعد از ظهرها سرحال‌تر هستند. معمولاً بعد از صرف غذا و بعد از چرت نیمروزی کودک زمان خوبی برای بیرون رفتن از خانه است.

تأمین راحتی کودک

خریدهای طولانی مسلماً با بدخلقی بیشتر همراه هستند. نیازهای خود را در فواصل کوتاه تأمین کنید تا هر بار زمان کمتری را در فروشگاه به سر ببرید. در عین حال، زمانی را برای خرید انتخاب کنید که مدت زیادی در ترافیک نمانید تا کودک کسل نشود.

همچنین سعی کنید مسیر را به نحوی تنظیم کنید که لازم نباشد کودک مسیر زیادی را پیاده برود. اگر مسیر طولانی است برای او کالسکه یا دوچرخه به همراه ببرید. اگر مسیر به ناچار طولانی است، سعی کنید با شوخی،بازی کردن و کارهایی از این قبیل خرید را برای کودک لذت‌بخش کنید.

یافتن مرکز خرید جدید

همانطور که گفتیم هایپرمارکت‌ها به دلیل شلوغی و نور و صدای زیاد، برای کودک تحریک‌کننده به شمار می‌روند. اگر معمولاً در هایپرمارکت‌های بزرگ تجربه بدخلقی کودک و خرید ناآرام را داشته‌اید، این بار بازارهای فضای باز را انتخاب کنید که از نور طبیعی با هوای آزاد برخوردار هستند.

تشویق کردن

تمجید رفتار درست باعث تقویت آن رفتار در کودک می‌شود. حتی اگر کودک تنها دو دقیقه است که ساکت شده و با شما همراهی می‌کند، بگویید که چقدر رفتار خوبی دارد و چقدر خوشحال هستید از اینکه در کنار او در حال خرید هستید. برای صبوری، آرامش و همراهی‌اش او را تشویق کنید تا تلاش کند به رفتارش ادامه دهد.

نیازی نیست برای رفتار خوب به او جایزه بدهید. جایزه‌های مادی شکل رشوه به خود می‌گیرند و به تدریج باعث تقویت رفتارهای منفی کودک می‌شوند. کودک بدخلقی می‌کند تا شما را وادار به دادن پاداشی کند که مستحق آن نیست؛ در حالی که تمجیدهای کلامی یا جوایز غیرمادی مانند رفتن به پارک بعد از خرید کردن، رفتار مثبت را در کودک تشویق می‌کنند.

نحوه برخورد با بدخلقی کودک و خرید

خب حالا، برای سفر برنامه ریزی کرده‌اید، فهرست خرید و مسیر عبور از قفسه‌ها مشخص است، برای کودک میان وعده و اسباب بازی برداشته‌اید و کودک خوب غذا خورده و خوابیده است. همه چیز عالی پیش می‌رود تا اینکه…

کودک در فروشگاه شروع به گریه کردن می‌کند و شما نمی‌دانید باید چه کاری انجام دهید. اول از همه به خاطر داشته باشید که این اتفاق برای همه رخ می‌دهد.

با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید امیدوار باشید که این روز سخت را مدیریت کنید:

لیست آرزوها

فرض کنید در فروشگاه هستید و فرزندتان یک کیک خوشمزه یا اسباب بازی در فروشگاه دیده است و شما نمی‌توانید آن را بخرید. پیشنهاد دهید که آن را به لیست آرزوهای خود اضافه کند. این لیست آرزو چیزی است که می‌تواند در نهایت اقلام مورد نظرش را در زمان مناسب‌تری بخرد. می‌توانید به او پیشنهاد دهید که مواد اولیه را بخرید و با کمک یکدیگر در خانه کیک را درست کنید یا گزینه سالم‌تری به او پیشنهاد دهید.

کمی استراحت و هوای تازه

اگر کودک خسته شده است، سبد خرید را به یکی از کارمندان فروشگاه تحویل دهید و چند دقیقه‌ای آنجا را ترک کنید. بیرون بروید، تغییر منظره ممکن است به آرام شدن کودک کمک کند.

حفظ آرامش

بهترین کار برای کنترل بدخلقی کودک و خرید لذت‌بخش این است که آرام بمانید، نفس عمیق بکشید و برای آرام کردن کودک تلاش کنید. به یاد داشته باشید که شما بزرگسال و مسئول هستید. همچنین، فراموش نکنید که بچه‌ها رفتار ما را تقلید می‌کنند. اگر آنها ببینند که شما در فروشگاه عصبانی شده‌اید، دلیلی وجود ندارد که فکر کنند این کار برای آنها هم خوب نیست.

بدخلقی کودک و خرید مشکل رایجی است اما با شناخت علایق و ویژگی‌های شخصیتی فرزندتان می‌توانید تا حد زیادی اوضاع را کنترل کنید.

به قول و قرارهای خود با کودک پایبند باشید

اگر در خانه با کودک خود قرار گذاشته‌اید که فلان ماده غذایی یا اسباب بازی را تهیه کنید این قول و قرار را نشکنید و به آنها پایبند باشید.در صورت بی تابی کودک سعی کنید او را با کلامی آرام ساکت کنید اما اگر باز کودک بی تابی کرد سریع فروشگاه را ترک کنید. باید بدانید که نباید با کوچکترین عکس العمل کودک تسلیم شده و به اصطلاح به او باج دهید.

مهمتر از این موضوع این است که هنگامی که به خانه رفتید به کودک خود متذکر شوید که تو به قول و قرارهای خود با والدینت عمل نکردید؛ در نتیجه به او تاکید کنید که به خاطر این بی قانونی دیگر قصد انتخاب در هنگام خرید ندارید.

در نقطه مقابل این بد عهدی کودک این موضوع وجود دارد که کودک به بهترین شکل به قول و قرار خود با والدین عمل کرده در نتیجه باید شما با تشویق و رفتار کلامی مطلوب و تحسین برانگیز این حرکت کودک را تقویت کنید تا به این شکل کودک متوجه ارزش کار خود و قدر شناسی والدین باشد.