-->

شربت دس‌لوراتادین، تحولی نو در درمان آلرژی کودکان

با توجه به تغییر سبک زندگی در دو دهۀ اخیر، بیماری آلرژی در جهان به طرز چشمگیری در حال شیوع است؛ به‌طوری‌که تحقیقات نشان می‌دهد امروزه از هر پنج نفر، یک نفر به آلرژی مبت لا است که بسیاری از این افراد، از سنین کودکی به این بیماری دچار می‌شوند.

آمارها نشان می‌دهد که ۴۰% از کودکان ممکن است به آلرژی مبتلا باشند. از علائم بیماری آلرژی در کودکان می‌توان به آبریزش بینی، عطسه، سرفه، تنگی نفس و کهیر اشاره کرد که باعث بروز خواب‌آلودگی، کاهش کیفیت خواب و کاهش بهره‌وری کودک در محیط‌های آموزشی می‌شود و درنهایت به کاهش کیفیت زندگی کودکان آلرژیک منجر خواهد شد.

شایان ذکر است بیشتر داروهایی که هم‌اکنون برای درمان آلرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند سبب خواب‌آلودگی کودک می‌شوند و ازآنجاکه آلرژی یک بیماری مزمن محسوب می‌شود که در اغلب موارد نیاز به درمان طولانی‌مدت دارد، قطع مصرف دارو خواب کودک را بر هم می‌زند. همچنین داروهای فعلی، اثربخشی کوتاهی دارند و همین اثربخشی کوتاه‌مدت باعث شده تا کودکان چندین نوبت در روز، مجبور به مصرف داروهای آلرژی باشند و این در حالی است که خوراندن دارو به کودکان یکی از دغدغه‌های مهم والدین است.

به‌تازگی داروسازی دکتر عبیدی، با تولید شربت دس‌لوراتادین گامی جدید در درمان آلرژی و رفع عوارض جانبی داروهای آلرژی در کودکان برداشته است.

در تحقیقی که روی ۸۰ هزار نفر از بیماران مبتلا به آلرژی انجام شده‌است، آن دسته از بیمارانی که آنتی‌هیستامین نسل دوم یا همان دس‌لوراتادین را به‌عنوان داروی آلرژی مصرف کرده‌اند بعد از ۲۸ تا ۶۰ دقیقه، تمام نشانه‌های آلرژیک آن‌ها کنترل شده‌است. بنابراین یکی از ویژگی‌های اصلی این داروی آلرژی شروع اثر سریع آن است، به‌طوری‌که علائم آلرژی در کمتر از یک ساعت پس از مصرف، کنترل می‌شود.

به گفته رضا فرید حسینی، فوق تخصص و پیشکسوت آسم و آلرژی ایران، داروی دس‌لوراتادین مزایای ویژه‌ای دارد که آن را از سایر آنتی‌هیستامین‌های موجود در بازار متمایز می‌سازد. ماندگاری اثر تا ۲۷ ساعت، کافی بودن یک بار مصرف در روز، عوارض جانبی ناچیز و عدم بروز اختلال در خواب از ویژگی‌های داروی دس‌لوراتادین است که آن را به گزینه مناسبی برای درمان آلرژی کودکان و بزرگسالان تبدیل می‌کند.

به دنبال محدودیت‌های واردات دارو در کشور، عدم دسترسی به داروهای وارداتیِ اصل به دغدغۀ ذهنی بسیاری از بیماران و والدین کودکان تبدیل شده است، بنابراین، تولید یک داروی باکیفیت در داخل کشور می‌تواند باعث اطمینان خاطر مصرف‌کنندگان باشد.

لازم به توضیح است که داروی دس‌لوراتادین در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ با حضور وزیر بهداشت، در داروسازی دکتر عبیدی رونمایی شد. در حال حاضر این دارو به دو شکل قرص برای بزرگسالان و شربت برای کودکان بالای ۶ ماه در داروخانه‌های سراسر کشور در دسترس است.

.......................

منبع: مشرق