-->

۰ تا ۱۰۰ شیوه های صحیح تربیت کودکان به زبان ساده

شیوه های صحیح تربیت کودکان بسیار حائز اهیمت است و بهتر است که والدین با علم و آگاهی صحیح و رعایت نکات فرزندپروری به تربیت فرزندان خود بپردازند. والدین باید مراقب فرزندپروری خود و تأثیر آن بر کودکانشان باشند و به جای استفاده‌ از توصیه‌های اطرافیان یا مطالب غیرعلمی، کتاب‌های مربوط به شیوه های صحیح تربیت کودکان را بخوانند و یا در دوره‌های اصول صحیح تربیت فرزند شرکت نمایند. تربیت فرزندانتان را جدی بگیرید تا کودکانی مقاوم و توانمند پرورش دهید. در این مقاله بر آن هستیم تا شیوه های صحیح تربیت کودکان را به زبان ساده برایتان بگوییم.

۴۰ روش صحیح تربیت کودکان به زبان ساده

پدر و مادر بودن در واقع شبیه باغبانی است. همانطوری که باغبان به یک گل آب می‌دهد و به آن رسیدگی می‌کند و وقتی که درخت سیب می‌کارد انتخابش این است که سیب به دست آید. فرزندپروری نیز همان‌گونه است اما والدین باید استعداد‌های فرزندان را پرورش دهند تا شکوفا شود و هر چه بیشتر برای شکوفایی فرزندان‌تان وقت بگذارید و انرژی بیشتری استفاده‌ کنید در آینده نتیجه‌ی بهتری نیز خواهید دید.

در ادامه نکاتی را که متخصصان روانشناسی کودک و جریان تربیت فرزندان برای روش‌ های صحیح تربیت کودکان پیشنهاد داده‌اند را برایتان شرح می‌دهیم:

۱) اولین قانون تربیت کودکان این است که مرکز تحت تأثیر، دخالت‌ها، کنایه‌ها‌ وگلایه‌های دیگران قرار نگیرید و اصول تربیتی ثابتی با توجه به شرایط خود و فرزندتان داشته باشید.

۲) پدر و مادر باید در انتخاب روش تربیتی با هم تفاهم داشته باشند، به هم اعتماد کنند که از مهمترین موارد روش صحیح تربیت فرزند است.

۳) احترامی که برای همسرتان قائل می‌شوید احترامی است که در اینده فرزند‌تان برای خودش و شما قائل خواهد شد. پس رفتاری همواره توأم با احترام با همسر خود داشته باشید اگر اشتباهی از همسرتان سر زد درخلوت با او صحبت کنید نه جلوی چشم فرزندتان.

۴) از تولد تا دو سالگی با نوزادتان تماس چشمی برقرار کنید. به او لبخند بزنید. او را نوازش کنید نوازش کردن باعث رشد جسمی و رشد مغز فرزندتان می‌شود.

۵) شکل‌گیری یک رفتار در کودکان به سه مورد بستگی دارد: ۱) ژنتیک ۲) جامعه ۳) محیط خانواده. محیط خانواده و رفتار شما والدین به هر شکلی که باشد تأثیر مستقیم به شکل‌گیری رفتار فرزندان‌تان دارد. پس مراقب رفتارهای خود باشید بچه‌ها می‌بینند و یاد می‌گیرند.

۶) توجه کردن به رفتارهای مطلوب کودکان از همان سنین کم کودکان وقتی آنها کار خوب و مثبت انجام می‌دهند به او بگویید که چقدر از رفتار درست او خوشحال هستید. اگر به رفتارهای مثبت فرزند خود بی توجهی کنید آنها با انجام دادن رفتارهای نادرست این توجه را از شما خواهند گرفت.

۷) بچه‌ها دنیا را از چشم پدر و مادر خود می‌بینند، هیجان‌های منفی را به آنها انتقال ندهید.

۸) یکی از عواملی که در محیط خانواده باعث بدرفتاری کودکان می‌شود تنبیه است. تنبیه جسمانی پیامد‌های منفی در زمینه فرزندان دارد. سعی کنید به جای تنبیه بدنی بیشتر از روش‌های محرومیت آن هم در مواقعی که حتماً قبلش با کودک خود در مورد عواقب رفتار بدش صحبت کردید استفاده‌ کنید.

۹) فرزندتان را وارد درگیری خودتان و همسرتان نکنید. اگر از همسرتان عصبانی هستید سر آنها خالی نکنید.

۱۰) از هر فرصتی برای خندیدن، بازی کردن و وقت گذاشتن برای نزدیک شدن به فرزندتان استفاده‌ کنید تا او نیز به حرف شما گوش بدهد که از موارد روش صحیح تربیت فرزند است.

۱۱) برای محیط خانه و خانواده‌ی خود قوانینی وضع کنید و این قانون‌ها را به فرزندتان بگویید. مثلاً قانون خانه ما این است صبح ساعت ۸ بیدار شویم، دست و روی خود را بشوییم و ساعت ۹ صبحانه بخوریم. تمامی این موارد را می‌توانیم به صورت قانون در بیاوریم و با اجرای به موقع آن، آنها را به فرزندان نیز یاد بدهیم.

۱۲) ورزش، تحرک و بازی بهترین راه برای تقویت مغز، تقویت جسم، تقویت اعتماد ب نففس، کاهش اضطراب و استرس و رشد کودکانتان است.

۱۳) اگر فرزند شاد و خانواده خوشبخت می‌خواهد، ابتدا روی مراقبت از خودتان تمرکز کنید. از نظر روانی و جسمی به خودتان رسیدگی کنید.

۱۴) مراقب رابطه خود با همسرتان باشید. اگر در زندگی زناشویی خود مدام تنش و جنگ داشته باشد نمی‌توانید فرزانی با سلامت روان تربیت کنید.

۱۵) دمدمی مزاج نباشید. فرزندتان باید بتوانند رفتار شما را پیش‌بینی کنند تا اینکه احساس امنیت داشته باشد. اگر به کار فرزندتان یک برا بخندیدی و دفعه بعد دعوایش کنید فرزندتان دچار دوگانگی می‌شود.

۱۶) یکی از اصول صحیح تربیت فرزند‌ داد نزدن است. داد زدن نشانه ضعف شماست و به مرور رابطه شما را با فرزندتان خراب می‌کند.

۱۷) بحث تکراری و بی‌نتیجه می‌کند. مدام فرزندتان را نصیحت نکنید، غر نزنید سعی کنید مقتدر باشید و سر حرف‌تان بمانید.

۱۸) اظهار نارضایتی خود را از رفتار فرزندتان با لحنی آرام و بدون تحقیر یا سرزنش به فرزندتان انعکاس دهید تا به محتوای کلام‌تان توجه کنند نه اینکه لحن کلام‌تان.

۱۹) محروم کردن کودک از عشق و محبت و قهر کردن ی روش تنبیهی است که باعث اضطراب در کودک می‌شود. از این روش به ندرت استفاده‌ کنید. برای آگاهی بیشتر در خصوص “علائم اضطراب در کودکان” به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.

۲۰) با فرزندتان حرف بزنید. به او بگویید چرا باید یا نباید کاری را انجام دهند. محکم باشید و مهربان.

۲۱) دو ضعف درست برای تربیت فرزند، مهربان بودن و قاطع بودن است. قاطع بودن به شما کمک می‌کند بر حرف‌تان بمانید، رشوه ندهید، چونه نزنید و فرزند لوس تربیت نکنید. مهربان بودن نیز به شما کمک می‌کند. داد و فریاد نزنید، فرزندتان را اشتباه تنبیه نکنید و او را درک کنید.

۲۲) به کارها و عادت‌های بدی که می‌خواهید فرزندتان فراموش کند، بی اعتنایی کنید و به کارها و عادت‌های خوب او توجه کنید.

۲۳) زندگی فرزندتان را پر از فعالیت‌های شاد کنید تا آنها خوش رفتار شوند.

۲۴) برای احساسات و عقاید فرزندان‌تان احترام قائل شوید و آنها را سرزنش نکیند. هر چند این احساسات مثبت و منفی باشد. اجازه دهید آنها را ابراز کنند و به آنها کمک کنید که بتوانند این احساسات را مدیریت کنند.

۲۵) بر روی تربیت خودمان به عنوان والدین تمرکز داشته باشیم. مراقب باشید، داد نزنید، زور نگویید، از روی عصبانیت تنبیه نکنید، مقایسه و توهین نکنید و بر روی فرزندان‌تان برچسب نزنید.

۲۶) عشق بدون قید و شرط برای فرزندتان داشته باشید به آنها نگویید دوستت ندارم چون فلان کار را انجام دادی بلکه به او بگویید این کار بد تو را دوست نداشتم.

۲۷) به اندازه سن فرزندتان از او توقع داشته باشید و مدام فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید.

۲۸) به فرزندان خود حق انتخاب بدهید. با این کار باعث افزایش اعتماد به نفس فرزندان می‌شوید.

۲۹) خواسته‌های غیرمنطقی فرزندتان را برآورده نکنید. نیاز‌های آنها را در اولویت بگذارید.

۳۰) احترام گذاشتن را به فرزندتان آموزش دهید سعی کنید همیشه با آنها به احترام و مؤدب صحبت کنید.

۳۱) به مالکیت فرزندان احترام بگذارید. او را برای تمیز نکردن اتاقش، انتخاب لباس‌هایش و یا سلیقه‌ای که دارد سرزنش نکنید.

۳۲) بیش از اندازه از فرزندتان تعریف نکنید. چون وقتی بزرگ‌تر می‌شود متوجه می‌شود اندازه تعریف‌های شما توانا نیست و دچار ترس و اضطراب می‌شود.

۳۳) برای فرزندان‌تان هدف‌های مناسب سنش بگذارید. تشویق و هدایت درست او را به سمت هدفش نزدیک کنید تا کم‌کم توانایی‌های خود را بشناسد.

۳۴) اگر رفتار اشتباهی از شما به عنوان والدین سر زد حتماً عذرخواهی کنید و به این ترتیب به فرزندان هم یاد می‌دهید که اگر اشتباهی کرد عذرخواهی کند.

۳۵) به فرزندان‌تان تا جایی آزادی بدهید که نه به خودش و نه به دیگران آسیب بزند و همچنین شما را عصبانی و کلافه نکند.

۳۶) مرتب برای اشتباه فرزندتان آنها را تنبیه نکنید. بلکه به این اشتباهات به عنوان یک فرصت برای آموزش کار خوب نگاه کنید.

۳۷) برنامه‌ریزی کنید بچه‌ها شب‌ها زودتر بخوابند. برنامه خواب فرزندتان را منظم کنید. بچه‌ای که شب دیر می‌خوابد بدخلق و کلافه می‌شوند.

۳۸) سعی کنید که مدام در حال یادگیری و خواندن مطالب جدید در مورد تربیت باشید چرا که با تغییر شرایط محیط اطراف و اجتماع نیاز به روش‌های تربیتی جدید بیشتر می‌شوند.

۳۹) یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های والدین موفق این است که دنیا را از دید بچه‌ها می‌بیند. وقتی دنیا را از نگاه بچه‌ها ببینیم کمتر عصبانی می‌شوید و راحت‌تر کارهای آنها را درک می‌کنید.

۴۰) والدین موفق، در کنار داشتن رابطه گرم و صمیمی مرز می‌گذارند و روش صحیح مدیریت کردن هیجانات مثبت و منفی را به فرزندان‌شان آموزش می‌دهند. بچه‌ها یاد می‌گیرند بر احساسات و توانایی‌های خود اعتماد کنند. هیجانات، احساسات و عواطف خود را تنظیم کنند و سعی می‌کنند که مشکلات‌شان را حل کنند.

...................

mindology.io