-->

آشنایی با نرم افزارهای دینی کودکان

تربیت درست کودکان و نوجوانان با استفاده از راهکارهای علمی و روان شناسانه آرزوی همه پدران و مادران در سراسر جهان است؛ اما جامعه اسلامی به این مقدار بسنده نمی کند و ایجاد پشتوانه دینی و فرهنگی در فرزندان این مرز و بوم مقدس را نیز می جوید.

برای دستیابی به این هدف والا، به برنامه هایی نیاز است که افزون بر راهکارهای علمی و روان شناختی، از دستورهای دینی نیز بهره برده باشد.

امروزه استفاده از کامپیوتر، به ویژه در میان قشر کودک و نوجوان، به طرز وسیعی گسترش یافته است و خوشبختانه هر روز شاهد هستیم که در کشور ما بر تعداد استفاده کنندگان از کامپیوتر افزده می شود و کمتر خانواده ای را می توان یافت که حداقل یکی از اعضای خانواده اش با کامپیوتر آشنایی نداشته باشد. جای بسی شعف و سرور است که این پیشرفت جدید قرن بیست و یکم جای خود را کاملاً در جمع ایرانیان باز کرده و یادگیری کامپیوتر به مسئله ای ضروری بدل شده که بدون داشتن تسلط کافی بر کامپیوتر، کار و زندگی کردن را دشوار می پندارند. در این میان، کودکان و نوجوانان سهم بیشتری در یادگیری کامپیوتر و وسایل جدید دیگری که به سرعت راهی بازار می شوند، دارند و متناسب با سرعت پیشرفت دانش، خود را به آخرین دانش روز مجهز می کنند؛ چرا که آنها نسبت به افراد میانسال از اشتیاق و جرات بیشتری برای کنجکاوی در کامپیوتر برخوردارند. بنابراین، نسل آینده نسلی است که با کامپیوتر و اینترنت و دیگر فنّاوری های نوین ارتباطی بزرگ شده و به شدت به آنها وابسته خواهد بود. این امر سبب می شود تا والدین و مدیران و برنامه ریزان بخش های مختلف فرهنگی و آموزشی از هم اکنون به فکر چاره اندیشی در خصوص تبعات منفی این فنّاوری ها باشند؛ زیرا اگرچه کامپیوتر مزایا و امکانات بی شماری را فرا روی عموم مردم به ویژه قشر جوان و نوجوان قرار می دهد، امّا دارای تأثیرات منفی نیز هست که در صورت توجه نکردن به آن، سلامت این نسل و در نهایت سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

یکی از دغدغه های مهم والدین در هنگام آشنایی فرزندانشان با کامپیوتر و دیگر پیشرفت های جدید، همین تأثیرات منفی است که می تواند داشته باشد؛ چرا که هیچ کدام از والدین و مربیان, کمترین تردیدی ندارند که فرزندانشان بیشتر از آنها به کامپیوتر می پردازند و حتی ممکن است که یک کودک پنج ساله نیز این مهارت را داشته و بیشتر ساعات خود را صرف گذراندن با برنامه های کامپیوتری کند؛ البته بیشتر این دغدغه ها به عدم آشنایی از استفاده صحیح فرد از این پیشرفت نوین نشأت می گیرد که برای جلوگیری از تأثیرات منفی کامپیوتر برای کودکان، راه حل هایی پیشنهاد می شود که خوب است والدین آنها را رعایت کنند:

1. والدین در این زمینه باید اطلاعات خود را نسبت به رایانه افزایش داده و از برنامه ها و کارهایی که کودکان و نوجوانان خود با کامپیوتر انجام می دهند، مطلع باشند.

2. استفاده ممتد و ناصحیح از کامپیوتر و خصوصاً بازی های کامپیوتری می تواند آثار تخریبی جبران ناپذیری داشته باشد که برای مبارزه با این آثار باید به فرزندان آموخت که کار با رایانه باید با برنامه و هدف باشد. از این رو، باید ساعات معینی را برای کودکان مشخص کرد تا هر روز فقط همان مقدار از کامپیوتر استفاده کنند.

3. والدین باید توجه داشته باشند که استفاده بدون برنامه از رایانه، موجب شرطی شدن کودکان و به تدریج موجب اعتیاد آنان به کامپیوتر خواهد شد و با توجه به اینکه کامپیوتر هرگز نمی تواند جای خالی روابط اجتماعی را پر کند، باید از اعتیاد فرزندان به کامپیوتر جلوگیری شود و برای این کار خوب است تا اوّلاً ساعات استفاده کودکان از کامپیوتر هر روز مختلف باشد و ثانیاً مدت زمان استفاده آنان از کامپیوتر را نیز هر روز تغییر دهند.

4. راهنمایی فرزندان به استفاده از نرم افزارهای آموزشی دینی کمک شایانی به آنان می کند و والدین می توانند با تهیه این نرم افزارها برای کودکان خود، ضمن پرورش استعدادهای نهفته آنها, دغدغه اثرات منفی بازی های مخرب را از بین برده و فرهنگ درست استفاده کردن از ابزارهای دنیای مدرن را در خانواده نهادینه کنند.

نرم افزارهای دینی کودکان

هدف از این نوشتار، راهنمایی والدین و آشناسازی آنان به نرم افزارهای مفید و اسلامی است که در عین سرگرم کردن کودکان, به مباحث آموزشی نیز می پردازد. در ذیل به بعضی از آنها اشاره می گردد:

 گل های بهشت

این نرم افزار که یکی از نرم افزارهای موفق در جذب مخاطبان خود بوده است، دارای قسمت های مختلف و متنوعی می باشد که در آن علاوه بر آموزش نماز و وضو همراه با سرودهای جذاب، آموزش حروف الفبای فارسی و چگونگی نگارش آن به همراه صدا و تصویر و انیمیشن و همچنین آموزش اعداد فارسی و انگلیسی به همراه آموزش جمع و تفریق با کمک صدا و تصویر نیز وجود دارد.

این نرم افزار دارای قسمت های متنوع دیگری همچون: آشنایی با حیوانات، آموزش شکل های هندسی مختلف، نقاشی و رنگ آمیزی تصاویر، جورچین در سطوح مختلف و مشتمل بر تصاویر گوناگون، اشعار فارسی و انگلیسی کودکانه و کارتون و فیلم های داستانی می باشد که باعث جذابیت این نرم افزار شده است. این برنامه با همّت بانک نرم افزاری دانش پژوهان تنظیم شده است.

گلدونه

در گلدونه مطالب آموزنده دینی و علمی به زبان کودکانه حدود سنی دبستان و به صورت چند رسانه ای گردآوری شده و از امکانات صوت و انیمیشنی برای تفهیم بیشتر یاری گرفته است. علاوه بر این، دارای 27 بازی سرگرم کننده و جالب برای گروه سنی دبستان با محیطی کاملاً فارسی می باشد که در این بازی ها ضمن تقویت هوش، قدرت کنترلی و دقت کودکان، افزایش توانایی فکری کودکان نیز مد نظر قرار گرفته است. این نرم افزار نیز که توسط شرکت نرم افزاری میثاق شادان(میشا) تهیه شده، دارای قسمت های مختلف و متنوعی است که بعضی از آن ها عبارت اند از:

آشنایی با شهید حسین فهمیده، پرسش های ده گانه امام صادق (ع) از پزشک هندی و جواب های امام (ع)، معرفی شش کتاب آموزنده و مفید از ناشران داخلی، دانستی های جالب در مورد عمر حیوانات و چندین معمای هوش، محیط نقاشی و رنگ آمیزی، آشنایی با منظومه شمسی و سیارات، فیلم و کارتن و قسمت های جذاب دیگر.

صبا 2

این نرم افزار صبا که بیشتر کودکان با آن آشنایی دارند، به آموزش روخوانی و تجوید با شیوه های نوین و جذاب اختصاص دارد که دارای ترتیل کامل قرآن با صدای استاد پرهیزگار همراه با برگزیده تفسیر نمونه و امکان پژوهش در متن قرآن همراه با معرفی تمامی سوره ها با بیان محتوای آنها به شیوه ای نو است. این برنامه همچنین شامل دانستنی های گوناگون قرآنی دیگری نظیر: قصه های پیامبران، فرشتگان، خوردنی ها و گیاهان همراه با تصاویر زیبای قصه های قرآنی و نغمه های دلنشین و سرگرمی های جذاب نیز می باشد. این نرم افزار به همت مؤسسه تحقیقاتی یاسین تهیه شده است.

آموزش نماز (برای کودکان)

در این برنامه که توسط مؤسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان تهیه شده، علاوه بر آموزش نماز با استفاده از روش های مناسب و جذاب، کودکان و نوجوانان می توانند با اطلاعاتی در مورد نماز جمعه، نماز آیات و نماز عید فطر آشنا شوند. این لوح فشرده که دارای طراحی زیبا و محیطی شاد و نشاط آور در کلیه مراحل آموزش نماز می باشد، دارای متن و صدای احکام مربوط به نماز، وضو و تیمم می باشد که این کمک شایانی برای کودکان برای هر چه بیشتر آشنایی آنان با احکام نماز می کند.

گلستان شکوفه

این برنامه که سازمان آموزش و پرورش استان خراسان رضوی آن را تهیه کرد، شامل بخش هایی چون آموزش نماز برای کودکان همراه با فیلم نماز می باشد. از امکانات ویژه آن می توان به استفاده از انیمیشن های کودکانه همراه با تصاویر اماکن مذهبی استان خراسان نام برد.

حکایات آموزنده

در این نرم افزار که بیش از 60 حکایت آموزنده به همراه صدا و تصویر در آن قرار دارد، قسمت های جالب دیگری نیز قرار داده شده است که از جمله می توان به: ترجمه همگی داستان ها به زبان فارسی، عربی و انگلیسی؛ اجرای نمایشی تمامی داستان ها؛ رنگ آمیزی تصاویر داستان ها و بازی های خوب اشاره کرد.

دبستان قرآن

در دبستان قرآن کتاب قرآن به روشی جدید و جذاب آموزش داده می شود. این نرم افزار که مؤسسه تحقیقاتی یاسین آن را روانه بازار کرده، دارای امکانات جالبی دیگر نیز می باشد که عبارت اند از: آموزش اذان، اقامه نماز و آداب تربیتی همراه با صوت و تصویر؛ ترتیل و قرائت جزء 28 و 29 و 30 قرآن با صدای مشهورترین قاریان جهان؛ امکان حفظ سه جزء آخر قرآن با چهار شیوه مختلف؛ گردش علمی شامل: دانستنی های قرآن، ضرب المثال ها، مشاهیر و موارد آموزنده و جالب دیگر؛ قصه های زیبا با نغمه های دلنشین و فیلم های دینی متناسب با موضوع؛ درس ها و سرگرمی های متنوع شامل: مارپله، لبخند، معما، دوتایی ها، جورچین و نقاشی.

آموزش تجوید

آموزش تجوید به صورت کلاسیک و قرائت قرآن با فنّ multimedia و نمایش تصویر همراه با صدا و انیمیشن، از ویژگی های این لوح فشرده است. از امکانات جالب این برنامه امکان مراجعه و دستیابی به بخش های گوناگون هر درس و امکان ضبط و پخش صدای خود به وسیله میکروفون برای تمرین و ممارست بر تلفظ صحیح حروف می باشد. در این نرم افزار علاوه بر سرگرمی های ویژه ای مانند نقاشی و طراحی و بازی های جذاب، کاربر همچنین می تواند به استماع آیات قرآن که توسط قاریان مشهور قرائت می شود، بپردازد.

آوای ملکوت

این نرم افزار آوای ملکوت به آموزش گام به گام روخوانی قرآن کریم و تمرین و تلاوت سوره های کوچک قرآن کریم اختصاص دارد. در این نرم افزار که توسط مؤسسه خدمات کامپیوتری نور تهیه و در اختیار کاربران قرار گرفته , علاوه بر قسمت های متنوع برای سرگرم کردن نوجوانان همچون بازی های جذاب و مسابقه، سخنان و احادیث گهربار ائمه معصومین(ع) در باره قرآن کریم نیز قرار دارد. نوجوانان همچنین می توانند با استفاده از این نرم افزار آموزش روخوانی قرآن کریم را به صورت تحقیقی فرا گیرند.

احکام نوجوانان

این برنامه که از سوی شرکت گسترش دنیای نرم افزار تهیه و در دسترس کاربران قرار گرفته، به منظور برای آموزش احکام برای نوجوانان طراحی شده و در آن متن رساله آیات عظام: مقام معظم رهبری، بهجت، تبریزی، صافی، لنکرانی و مکارم شیرازی همراه با مجموعه ای از اصطلاحات در خصوص احکام قرار داده شده است. از امکانات جانبی و جالب این برنامه می توان به صوت 22 درس از کتاب اصول عقاید آیت الله مکارم شیرازی و همچنین ترتیل جزء 30 قرآن مجید با صدای استاد پرهیزگار با دو ترجمه فارسی و انگلیسی اشاره کرد.

ائمه الهدی

در این نرم افزار10000 حدیث گهربار از ائمه معصومین (ع) همراه با قابلیت جستجو در احادیث وجود دارد و در آن زندگی نامه ائمه اطهار (ع) همراه با بیش از 100 قطعه مداحی و مولودی برای ائمه عصمت و طهارت (ع) گنجانده شده است. این برنامه که به همت شرکت حسیب رایانه تنظیم و تهیه شده، دارای بخش ویژه کودک و نوجوان همراه با تصاویر اماکن مذهبی نیز می باشد.

محمد رسول الله (ص)

این نرم افزار شامل تلاوت سوره هایی از قرآن کریم به همراه معانی لغات اصلی مرتبط با داستان رسول اکرم همراه با داستان هایی برگرفته از زندگانی رسول اکرم (ص) به همراه متن و تصویر می باشد.

این برنامه دارای ماشین زمانی می باشد که کاربر می تواند همراه با امیر و نرگس سفری مهیج و دیدنی به تاریخ صدر اسلام داشته باشد که دارای جذابیت های خاصی برای کودکان می باشد. کودکان و نوجوانان علاوه بر آشنایی با وقایع آن دوران از ولادت تا هجرت به مدینه به صورت انیمیشن (شامل اصحاب فیل، دعوت، حبشه، محاصره، هجرت)، می توانند به سروده های زیبای عربی کودکانه به همراه تصاویر گوش دهند و به کمک بازی هایی که در این برنامه تهیه شده، خستگی را از تن خود بیرون کنند.

عیسی روح الله (ع)

این لوح فشرده نیز شامل متن و تلاوت آیاتی از قرآن کریم می باشد که مرتبط با داستان زندگی حضرت عیسی روح الله (ع) به همراه معانی لغات اصلی می باشد. در این برنامه همچنین داستان معجزات حضرت عیسی (ع) با کارتون جذاب از زبان اشیاء و حیوانات، داستان های آموزشی و سریالی به صورت تصاویر جذاب متن دار و سرودهای زیبای عربی کودکانه قابل دسترسی است.

برای سایر پیامبران الهی و همچنین ائمه اطهار (ع) نیز مشابه این نرم افزارها تهیه شده است که خوب است والدین با خرید این گونه برنامه های رایانه ای زمینه هر چه بیشتر آشنایی کودکانشان را با فرهنگ انبیا و معصومین (ع) آماده کنند. از جمله می توان به نرم افزارهای: حضرت سلیمان و داود، حضرت ابراهیم خلیل الله، حضرت موسی، داستان صالح پیامبر، حضرت یوسف عزیز مصر، قصه های خوب برای بچه های خوب (حکایات امام علی (ع) و گل نرگس (درباره امام زمان)، اشاره کرد.

منابع:

1. شرکت نرم افزارهای کودک و نوجوان

2. شرکت نرم افزاری میثاق شادان http://shop.misha.ir

3. نرم افزارهای قرآنی http://quran-dept.talif.sch.ir.

..........

پایگاه اطلاع رسانی حوزه