-->

علل و راهکارهاي کاهش افت تحصيلي

براي حل افت تحصيلي نياز به شناخت علل و عوامل موثر در به وجود آمدن آن در فرد مي باشد
افت تحصيلي مسئله اي است که نبايد مورد غفلت والدين و مربيان قرار گيرد. با ناديده گرفتن اين موضوع تبعات آن سنگين تر شده و جبران آن سخت تر مي شود. پس بهتر است والدين با اقدام به موقع از پيچيده تر شدن مشکلات مربوط به آن جلوگيري کنند. ناديده گرفتن افت تحصيلي کودکان به ويژه در سنين نوجواني مي تواند آسيب هاي جبران ناپذيري را بر آينده و زندگي شان وارد نمايد. اطلاع از علل و رفتار صحيح با نوجوان و کودک در زمان مواجه شدن با افت تحصيلي از جمله مواردي است که بايد والدين از آن آگاه باشند.
افت تحصيلي
اصطلاح افت تحصيلي معمولا زماني استفاده مي شود که عملکرد تحصيلي دانش آموز در اکثر دروس يا دروس اساسي، به طور چشمگيري کاهش يابد. افت تحصيلي در دانش آموزان مقطعي نبوده و در صورت ناديده گرفته شدن، مي تواند تا ترک تحصيل هم ادامه يابد.
شروع افت تحصيلي در کشور ما معمولا از کلاس چهارم (10سالگي) است. براي حل افت تحصيلي نياز به شناخت علل و عوامل موثر در به وجود آمدن آن در دانش آموزان مي باشد. براي اين منظور دريافت مشاوره روانشناسي مي تواند به والدين در پيدا کردن علل افت تحصيلي و درمان آن کمک کند.
علل افت تحصيلي دانش آموزان چيست؟
- نداشتن مهارت‌هاي مطالعه
- ترس
- تنبلي
- بي‌علاقگي و بي‌انگيزگي
بي‌انگيزگي يکي از بدترين دلايل افت درسي است.
تکنيک هايي براي رفع افت تحصيلي دانش‌آموزان
وعده تشويق کردن
تشويق کردن در بيشتر مواقع مي‌تواند تاثير گذار باشد، چرا که کودکان بيشتر از بزرگسالان تحت تاثير قرار مي‌گيرند. تقريبا در هر محيط کاري‌اي کارفرمايان و مديران مجموعه سعي مي‌کنند با گذاشتن تشويق، براي کارکنان باعث پيشرفت کاري‌شان شوند. حال اگر کودکان به طور مثال در فهم مسائل رياضي دچار مشکل شوند. شما با استفاده از يک هديه کوچک مي‌توانيد کودک‌تان را ترغيب به يادگيري کنيد و يا مي‌توانيد زمان بازي‌هاي رايانه‌‌اي‌ش را اضافه کنيد. در کل والدين مي‌توانند با استفاده از چنين ابزارهايي کودکان را براي يادگيري و توجه به مسائل درسي ترغيب کنند. در چنين مواردي سعي نکنيد، ميزان تشويق را زياد در نظر بگيريد، چرا که در دراز مدت خواسته بچه‌ها نيز تغيير مي‌کند و همين امر مي‌تواند توقع‌شان را بالا ببرد. اعتدال را در چنين مواردي حتما لحاظ کنيد.
درس خواندن روزانه را از ياد نبريد
خواندن مکرر يکي از روش‌هايي است که مي‌تواند باعث شود، بچه‌ها به درس خواندن ترغيب شوند. شما مي‌توانيد با استفاده از کتاب‌هاي غير درسي و داستاني نيز به بچه‌ها کمک کنيد تا بتوانند به کتاب خواندن عادت کنند. شما مي‌توانيد کتاب‌هايي را براي بچه‌هاي خود درنظر بگيرد که کودکان از شخصيت‌هاي آن خوششان مي‌آيد. وقتي کودک‌تان به کتاب خواندن عادت کند، شما مي‌توانيد زمان خواندن کتاب‌هاي داستاني را کوتاه کرده و سپس کتاب‌هاي درسي را جايگزين‌‌شان کنيد. همان طور که مي‌دانيد خواندن براي يادگيري در سنين کودکي نقش بسيار پررنگي دارد. سعي کنيد مدت زمان کتاب خواندن بچه‌ها را به مرور زمان افزايش دهيد تا آن‌ها بتوانند با شرايط جديد خود را راحت‌تر وفق دهند.
حذف حواس پرتي
کودکان با توجه به سن و سالشان از هيجانات بالايي برخوردار هستند. آنها به خاطر کنجکاوي بسيار بالايي که دارند، خيلي زود حواس‌شان پرت مي‌شود، مخصوصا سر کلاس‌هايي که از درس‌شان خوش‌شان نيايد. تمرکز کردن سر موضوعات براي هر گروه سني‌اي سخت است، چه برسد به کودکان. شما بايد دقت کنيد که فرزندتان در محيط خانه به چه مواردي توجه بيشتري دارد، در صورت امکان در موقع آموزش وي به يک اتاق ديگر ببريد تا حواسش جمع شود. توجه به اين نکته که فرزندتان در چه مکاني کمتر دچار حواس پرتي مي‌شود، بسيار حائز اهميت است. در پاره‌اي مواقع ديده شده که بچه‌ها با وجود تلويزيون و کنسول بازي در کنارشان از توجه به درس منحرف مي‌شوند. پدر و مادر‌ها در هنگام حل تکاليف درسي بايد مراقب کودکشان باشند و مطمئن شوند که فرزندشان مسائل درس را به صورت کپي وار حل نکند، بلکه با تحليل کردن به حل مسائل درسي مي‌پردازد. درگير شدن بچه‌ها با مسائل درسي مي‌تواند در آموختن‌شان کمک زيادي بکند. سعي کنيد فرزند خود را با درس مربوطه درگير کنيد تا بتواند فهم بهتري از درس‌هايش کسب کند.
آموزش در مدارس بسيار مهم است، اما يادگيري چيزي نيست که فقط در محيط مدرسه خلاصه شود
موضوعات جالب را پيدا کنيد
توجه داشته باشيد بچه‌ها مسائلي را که دوست داشته باشند، راحت‌تر و زودتر ياد مي‌گيرند. چرا که کودکان با درسي که خوش‌شان مي‌آيد، بيشتر درگير مي‌شوند. سعي کنيد آموختن برخي مسائل درسي را که کودکتان از آنها خوششان نمي‌آيد، را برايش شيرين کنيد. به طور مثال مسائل درسي را براي کودکان خود مثل کشف يک چيز عجيب جلوه دهيد، چرا که اگر کودکان با قصد کشف کردن و آموختن درس جلو بروند تا جايي که برايشان مقدور است، سعي مي‌کنند مطلب مورد نظر را بياموزند. طرح سوالات درسي با استفاده از اشکال هندسي واقعي مي‌تواند بسيار تاثير گذار باشد. در اين گونه آموزش‌ها شما مي‌توانيد مثال تئوري را به شکل مسائل عملي در بياوريد. همين کار سبب مي‌شود تا کودک‌تان ترغيب شود تا بهتر بياموزد. سعي کنيد درباره مشکلات يادگيري بچه‌ها از آنها سوال کنيد. شايد با دانستن مشکل کودک براي يادگيري، بهتر بتوانيد وي را در امر يادگيري ياري کنيد. يادتان باشد، ممکن است يک سري مسائل بسيار پيش و پا افتاده سبب شوند تا فرزندتان از درسي خوشش نيايد، همين خوش نيامدن در امر يادگيري بسيار تاثيرگذار خواهد بود. بچه‌ها نيز مثل خودمان افکارها و رفتارهاي مختلفي دارند، به هيچ عنوان يک بچه را با بچه ديگر مقايسه نکنيد. اين کار نه تنها به شما کمکي نمي‌کند، بلکه ممکن است باعث دلخوري فرزندتان نيز شود.
درس دادن به شکل بازي
شما مي‌توانيد برخي از مسائلي درسي را که کودک‌تان در يادگيري آن‌ها مشکل دارد با استفاده از يک سري ويدئوهاي آموزشي به او ياد بدهيد. بچه‌ها به ويدئوها توجه بيشتري مي‌کنند، حال اگر مسائل درسي به شکل کارتوني در اختيارشان باشد، راحت‌تر مي‌توانند آن‌ها را درک کنند. بازي‌ها و فيلم‌هاي آموزشي يک راه عالي براي بالا بردن تمرکز کودکان براي يادگيري است. چرا که در چنين شرايطي يادگيري دروس براي‌شان سرگرم کننده نيز خواهد بود. آموختن دروسي مثل رياضي با اين روش آموزشي بسيار تاثيرگذار خواهد بود، اين‌گونه روش‌ها را در برنامه آموزشي کودک‌تان لحاظ کنيد.
آموزش در بيرون از مدرسه
آموزش در مدارس بسيار مهم است، اما يادگيري چيزي نيست که فقط در محيط مدرسه خلاصه شود. والدين مي‌توانند در محيط خانه نيز به آموزش فرزند خود مشغول باشند. پدر و مادرها نبايد از يادشان برود که فقط آموختن درس رياضي مهم نيست بلکه بچه‌ها به آموختن دوچرخه سواري نيز نياز دارند. شما مي‌توانيد با تقسيم زمان‌هاي آموزش؛ هم دوچرخه‌سواري و هم آموزش رياضي را در يک روز قرار دهيد تا کودک‌تان تشويق شود که درس را بهتر ياد بگيرد. انجام دادن يک کار سخت درکنار يک کار آسان در يک روز مي‌تواند لذت بخش بوده و خستگي و کسالت را از کودک‌تان دور کند.
تنظيم کردن اهداف
تعيين هدف در هنگام مطالعه امري ضروري است. شما مي‌توانيد براي کودکان خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در نظر بگيريد. وقتي شما براي درس خواند کودک خود برنامه ريزي مي‌کنيد، اين امر پس از يک مدت خود را نمايان مي‌سازد، به طور مثال مي‌توانيد به کودک خود بگوييد روزي سه بار بايد لغات مهم دروس خواندني را يادداشت کند. اگر کودک در چنين چارچوبي درس بخواند بعد از گذشت چند ماه با دامنه بسيار زيادي از لغات مختلف روبرو مي شود که از قبل آنها را کار کرده است. چنين روش يادگيري مي‌تواند در دراز مدت بسيار موثر باشد. انتخاب هدف مي‌تواند کودک‌تان را براي ياد گرفتن ترغيب کند، چرا که کودک سعي مي‌کند، طبق برنامه‌اي که برايش تعريف کرده‌ايد، کار خودش را پيش ببرد.
کلاس‌هاي آموزشي غير درسي
شما مي‌توانيد کودک‌تان را با کلاس‌هاي آموزشي غير درسي مثل کلاس فوتبال و يا هر ورزش ديگر مشغول کنيد. اين روش باعث مي‌شود تا آنان خود را در حصار مدرسه فرض نکنند. استفاده از اردوهاي آموزشي نيز مي‌تواند براي يادگيري کودک‌تان بسيار موثر واقع شود. فعاليت‌هاي ورزشي بيرون از مدرسه کمک مي‌کند، تا شادابي بچه‌ها در طول روزهايي که مدرسه مي‌روند، حفظ شود.
تعريف و تمجيد سر موقع
هر شخصي از تعريف و تمجيد خوشش مي‌آيد، وقتي مي‌بينيد فرزندتان در يادگيري درس‌هايش موفقيت‌هاي بزرگي کسب کرده است و سعي مي‌کند خود را با درس خواندن مشغول کند، کمي تعريف از او مي‌تواند پشتيبان خوبي براي ادامه کارهايش باشد. توجه داشته باشيد، در کنار هر تشويقي بايد موارد باز دارنده نيز باشد تا کودکان با خطوط قرمز زندگي نيز آشنايي کافي پيدا کنند و بفهمند چه کارهايي باعث تشويق شدنشان و چه کارهايي باعث مي‌شود تا از تفريحات محروم شوند. تشويق کردن پس از يادگيري باعث مي‌شود، تا کودکان ميل بيشتري براي آموختن از خود نشان دهند.

....................

منبع